Андижон вилояти Избоскан туманидаги «Аҳмадали хожи» масжидида уч кишининг ўлимига сабаб бўлган портлаш юзасидан жиноят иши қўзғатилди. Бу ҳақда вилоят прокуратураси ўзининг Телеграм-каналида маълум қилди.
Аниқланишича, вилоят прокуратураси ходимлари Жиноят кодексининг икки моддаси билан иш қўзғатган:
✔️ 205-модда («Ҳокимият ёки мансаб ваколатини суиистеъмол қилиш»);
✔️ 259-модда («Ёнғин хавфсизлиги қоидаларини бузиш»).
Ҳуқуқ-тартибот идоралари воқеа тафсилотларини ўрганиб, тезкор-қидирув тадбирларини давом эттирмоқда. Айни вақтда воқеа жойида республика Бош вазири ўринбосари Ачилбай Раматов бошчилигидаги ҳукумат комиссияси аъзолари ишламоқда. Улар фавқулодда ҳолат сабабларини аниқлаш, шунингдек, ҳалок бўлганлар ва жароҳатланганларнинг оила аъзоларига ёрдам кўрсатиш билан шуғулланмоқда.
Шу билан бирга, расмийлар Избосканский туманидаги масжидда юз берган портлашнинг дастлабки сабабларини ошкор қилди. Ушбу версияга кўра, масжид тахоратхона биноси ертўласида иситиш мосламаларига уланган газ қувурларидан сизиб чиққан табиий газ, хона ичига тўпланиб қолиши натижасида, электр энергияси ёқилган вақтда чақнаш содир бўлиб, бино қулаб тушган.
Эслатиб ўтамиз, «Аҳмадали хожи» масжидидаги воқеа 31 март куни содир бўлганди. Портлаш оқибатида уч киши ҳалок бўлган, яна ўн киши турли даражада тан жароҳати олган; уларга тиббий ёрдам кўрсатилмоқда. Ҳозирда тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.